Własna działalność, a podatki o których musisz pamiętać

Sposobów na zarabianie pieniędzy jest wiele. Jeszcze do niedawna najbardziej rozchwytywana była praca na etacie. Nic dziwnego – ta forma zatrudnienia dawła względnie największą stabilność oraz prawo do dodatkowych świadczeń. Często można spotkać się także z ofertami pracy na umowy cywilno – prawne. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają pracy dorywczej. Jednak tylko własna firma pozwala dać prawdziwy upust kreatywności i rozwinąć biznesowe skrzydła niezależności. Na taką formę decyduje się z każdym rokiem coraz więcej młodych osób, które mają ciekawe pomysły na zarobienie pieniędzy.

Jakie korzyści przynosi prowadzenie własnej firmy?

Własna działalność gospodarcza to przede wszystkim ogromna niezależność, ale także pole do realizacji własnych pomysłów. Taka forma zarabiania pieniędzy nie daje pewności comiesięcznej wypłaty, jednak pozwala stopniowo powiększać kapitał. Nie każdy nadaje się do tego, aby mieć własną firmę. Jest to propozycja dla osób odpowiedzialnych i systematycznych, które dążą do niezależności i potrafią zmobilizować się do wytężonej pracy każdego dnia. W zamian otrzymają szerokie możliwości w zakresie realizowania swoich biznesowych pomysłów.

Podatki – zmora każdego przedsiębiorcy

Każda słodycz jest okraszona nutką goryczy. Podobnie jest także w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Niezależność, możliwość realizacji własnych pomysłów i bycie szefem dla samego siebie – to zalety, jakie daje własna działalność podatki jednak trzeba płacić. W tym przypadku ważne są dwa podatki – podatek dochodowy oraz podatek od towarów i usług, potocznie zwany VAT. O ile podatek dochodowy musi płacić każdy przedsiębiorca osiągający zysk, o tyle w przypadku podatku VAT jest nieco inaczej. Można być zwolnionym z konieczności płacenia VATu. Niektóre sektory gospodarki są objęte automatycznym zwolnieniem z VAT-u. Można także wnioskować do stosownego urzędu o zwolnienie z obowiązku płacenia podatku VAT np. ze względu na niskie obroty w ciągu roku.

 

Author: asgaria.pl