Jest takie powiedzenie, które mówi o tym, że w życiu zasadniczo pewne są tylko dwie rzeczy, a mianowicie śmierć i podatki. Co by człowiek nie robił, to podatki płacić musi – pośrednio bądź bezpośrednio. O rozliczaniu się z instytucjami finansowymi na czas powinni w sposób szczególny pamiętać wszyscy przedsiębiorcy, którzy zostali przepisami prawa zobowiązani do odprowadzania na rzecz państwa określonych podatków. Zaliczają się do nich między innymi podatek vat i dochodowy.
Własna firma, a podatek dochodowy
Prowadzenie działalności gospodarczej ma przeważnie jeden cel – generowanie zysków na jak najwyższym poziomie. Przedsiębiorca powinien jednak pamiętać o tym, że od uzyskanych dochodów musi odprowadzić na rzecz urzędu skarbowego podatek dochodowy. W zależności od formy rozliczania podatek może być uiszczany miesięcznie lub kwartalnie – każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Różne są też modele rozliczania – zasady ogólne, ryczałt czy podatek liniowy. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie. Najlepiej jest zasięgnąć konsultacji u księgowej, która pomoże wybrać optymalny sposób rozliczania się z urzędem skarbowym. Jeżeli podatek dochodowy nie zostanie zapłacony w terminie, to od jego podstawy mogą być naliczane odsetki karne.
Czy każdy przedsiębiorca musi płacić VAT?
Co do zasady, to każda osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zobligowana do tego, aby płacić podatek od towarów i usług. Stawki podatku są zróznicowane, w zależności od tego czego dotyczą, może to być 5%, a nawet 23%. Stawka w wymiarze podstawowym wynosi 23% wartości towarów czy usług, jednak w niektórych przypadkach podlega obniżeniu. Niższy vat obowiązuje na przykład w przypadku towarów lub usług powiązanych z kulturą czy sektorem zdrowotnym. Warto pamiętać także o tym, że przedsiębiorca może zostać zwolniony z płacenia podatku VAT. Zwolnienie to może być podmiotowe lub przedmiotowe. VATu mogą nie płacić przedsiębiorcy o niskich obrotach lub wykonujący określony rodzaj działalności gospodarczej.
Najnowsze komentarze