Mączka rybna
Produkt ten, jest jednym z głównych źródeł dostarczających zwierzętom hodowlanym, pełnowartościowego białka. Niestety jak wszystko co dobre, ma tez swój wysoki koszt. Nie inaczej jest i tym razem. Mączka, zazwyczaj używana jest sporadycznie, przez wzgląd na wysoką cenę, zazwyczaj w intensywnym tuczeniu młodych świń.
Produkt ten, jako jedyna na rynku pasza pochodzenia zwierzęcego, po wycofaniu kilka lat temu ze stosowania, mączki mięsno – kostnej, jest dopuszczona do dalszej użyteczności.
Z czego robi się mączkę rybną?
Pasza postaci mączki rybnej, to produkt powstający poprzez przetworzenie całych ryb, bądź odpadów z nich. Resztek, które nie nadają się do spożycia w przemyśle spożywczym dla ludzi. Surowiec do produkcji mączki, poddaje się osuszaniu w wysokiej temperaturze, przez co odparowuje z niej woda. Dodatkowym plusem stosowania wysokiej temperatury jest również jej wpływ na utrzymanie paszy w czystości mikrobiologicznej.
To nie tylko białko
W skład mączki rybnej wchodzi oczywiście wysoka zawartość białka, ale jego ilość uzależniona jest od surowca i warunków jego przetwarzania. Białko to jest dobrze strawne i dowartościowane poprzez obecność w nim takich składników jak aminokwasy czyli lizyny, metioniny, treoniny oraz tryptofanu. Mączka rybna, jest również źródłem wysokiej zawartości tłuszczów co powoduje wzrost energii metabolicznej zwierząt hodowlanych. W paszy tej znaleźć jeszcze można związki mineralne takie jak wapno, magnezy czy fosfor.
Wady i zalety stosowania mączki rybnej
Niewątpliwie stosowanie paszy tej, niesie ze sobą wiele korzyści. Nie dość, że jest ona doskonałym źródłem składników pokarmowych, to charakteryzuje się również stosunkowo mocno intensywnym smakiem i zapachem, działając przez to jak wabik i zachęcając zwierzęta do większego spożycia. Ten ostatni element wpływa bardzo korzystnie na szybkość przyrostu masy trzody czy tez bydła.
Również dostateczne dostarczenie aminokwasów i minerałów zawartych w mączce, ma pozytywny wpływ na zachowanie się zwierząt, gdyż może uniknąć zachowań wśród nich takich jak kanibalizm czy agresja.
Jednak należy także pamiętać, stosując mączkę rybną, że w pewnych względach należy przestrzegać ograniczeń. Stosowanie w zbyt dużych ilościach, bądź w zbyt dużych porcjach, może doprowadzić do rybiego zapachu mięsa w związku z zawartością tłuszczu w paszy. Przez wzgląd na ten fakt, należy przestać dokarmiać zwierzęta mączka rybną nie później, niż 2 – 3 tygodnie przed planowanym ubojem. Mączka rybna to również dość spora ilość chlorku sodu a z jego obecnością nigdy nie należy przesadzać.
Jednak jak wspomniano wcześniej, nie tylko ewentualne niepożądane składniki mączki, mogą być problemem podczas jej stosowania. Głównym aspektem może być także zbyt wysoki koszt jej zakupu. Białko pochodzące z mączki rybnej, może być nawet dwukrotnie droższe niż białko sojowe. Z tego względu najczęściej wybiera się, jako źródło białka, właśnie śrutę sojową bądź rzepakową.
Podsumowanie
Mączkę rybną, zazwyczaj stosuje się podczas chowu młodych zwierząt. To ona dostarcza zbilansowanej ilości białka lepszej jakości, niż podczas stosowania śruty sojowej. Mączka jako bardzo dobre źródło składników mineralnych,
Aby jak najkorzystniej stosować mączkę, należy trzymać się sztywno ustalonych wartości ich procentowego udziału w paszy. Dla małych zwierząt, nie powinna ona przekraczać 5%, natomiast dla tuczników – 10%.
Najnowsze komentarze