Podatek przy działalności gospodarczej czyli jak rozliczać się z podatku przy działalności gospodarczej?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to sposób na rozwój ścieżki zawodowej, na który decyduje się coraz więcej młodych osób. Praca na etacie, choć z pewnych względów niezwykle korzystna jest także ograniczająca, zwłaszcza dla miłośników podróżowania i pracy zdalnej. Własna firma daje nieograniczone możliwości rozwoju. Wszystko zależy oczywiście od branży – decydując się na działalność internetową, przedsiębiorca ma szerokie spektrum możliwości w tym zakresie. Niezależnie od obszaru, w jakim prowadzona jest działalność gospodarcza, wszystkich przedsiębiorców łączy jedno – konieczność odprowadzanie konkretnych danin na rzecz państwa.

Podatek przy działalności gospodarczej – co warto o nim wiedzieć?

Założenie działalności gospodarczej, zwłaszcza tej prowadzonej w formie jednoosobowej, nie jest w dzisiejszych czasach sprawą nazbyt skomplikowaną. Wystarczy wypełnić jeden wniosek (można go przesłać drogą elektroniczną) i w zasadzie to tyle w kwestii formalnej. Nie są przy tym pobierane żadne opłaty (przy jednoosobowej działalności gospodarczej). Jednak planując firmowe wydatki, trzeba uwzględnić kwestię płacenia podatków. Każdy przedsiębiorca uzyskujący zysk z prowadzonej działalności jest zobligowany do tego, aby w wyznaczonym terminie odprowadzić na rzecz państwa podatek dochodowy. Przedsiębiorcy mają kilka możliwości odnośnie sposoby jego rozliczania, choć nie da się ukryć, iż najczęściej wybierana jest skala podatkowa.

Jakie jeszcze podatki obowiązują przedsiębiorców?

Podatek dochodowy, to nie jest jedyny podatek, który trzeba płacić przy działalności gospodarczej. Jest jeszcze VAT, chociaż niektórzy mogą w tym zakresie korzystać z możliwości jego niepłacenia. Dotyczy to zwłaszcza firm z niewielkim rocznym obrotem, oraz przedsiębiorstw, które korzystają ze zwolnienia podatkowego ze względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Do takich podmiotów zaliczają się na przykład żłobki czy przedszkola – nie muszą one płacić podatku VAT. Warto zapoznać się z katalogiem zwolnień od podatków.

 

Author: asgaria.pl