Oszuści internetowi – jak walczyć? / jak zapobiec?

Największa ilość oszustów internetowych znajduje się w handlu. Najczęstszy sposób oszustwa jest gdy kupujemy towar od sprzedawcy, wykonujemy przelew na dany numer konta bankowego, a sprzedawca nie wywiązuje się z zobowiązań, nie ma z nim kontaktu, a jego ogłoszenie najprościej w świecie znika.

Jak zapobiec takiej sytuacji?

Nie zawsze mamy 100% na to, że nie zostaniemy oszukani, lecz istnieją pewne działania które mogą zmniejszyć szanse na oszustwo do minimum:

1. Gdy kupujemy dany przedmiot, należy sprawdzić jego cenę u konkurencji, gdyż jeśli u sprzedawcy u którego chcieliśmy zakupić daną rzecz, cena jest za niska, może oznaczać to, że jest potencjalnym oszustem, ponieważ żaden sprzedawca nie dokonuje transakcji która przyniosła by mu jedynie stratę.

2. Anonimowość sprzedawcy lub sprzedawanego przez niego przedmiotu. Gdy widzimy, że brakuje informacji na temat sprzedawcy lub opis jest nieprecyzyjny a zdjęcia nie są wiarygodne, może to oznaczać, że trafiliśmy na oszusta.

3. Kontakt ze sprzedawcą jest równie ważny, dzięki niemu możemy dowiedzieć się bardziej szczegółowych informacji na temat tego z kim mamy do czynienia, zarówno możemy poprosić o dodatkowe zdjęcia lub informacje na temat sprzedawanego przedmiotu.

4. Kupowanie “za pobraniem” – Jest to najbezpieczniejsza forma kupowania, gdyż płacimy za coś dopiero gdy już to zobaczymy i możemy to dogłębnie oglądnąć.

5. W przypadku serwisów takich jak OLX, Allegro, Ebay, itp. gdy decydujemy się aby nasza płatność za daną rzecz odbyła się przelewem, warto poczekać, aż otrzymamy od sprzedawcy potwierdzenie wysłania zamówienia oraz numer śledzenia przesyłki – wtedy możemy być pewni, że otrzymamy dany przedmiot.

Author: asgaria.pl