Jednoosobowa działalność gospodarcza a kwestie podatkowe czyli podatek od jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej kojarzy się wielu osobom przede wszystkim z dużą dozą niezależności. Wypracowywane zyski w dużej mierze uzależnione są wyłącznie od osobistego zaangażowania, nie trzeba martwić się o zdanie szefa, a na urlop można iść kiedy tylko ma się na to ochotę. To jednak tylko jedna strona medalu. Własna firma to także konieczność zabiegania o klientów, odprowadzania podatków i pamiętania o wielu sprawach jednocześnie. Co warto wiedzieć o zakładaniu firmy? Przede wszystkim należy wybrać sposób rozliczania podatku.

Jaki jest podatek od jednoosobowej działalności gospodarczej?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą muszą odprowadzać podatek dochodowy od osiągniętych zysków. Sposób rozliczania podatku należy wskazać już w momencie rejestracji firmy. Warto zatem wcześniej zapoznać się z dostępnymi możliwościami, a wszystko po to, by finalnie zdecydować się na optymalną opcję. Bardzo wielu właścicieli firm decyduje się na skalę podatkową rozliczaną przy pomocy książki przychodów i rozchodów. Jednak trzeba mieć na uwadze, iż nie jest to jedyna możliwość. W niektórych sytuacjach korzystniejszy może jednak okazać się ryczałt lub karta podatkowa. Wśród przedsiębiorców można znaleźć także grono zwolenników podatku liniowego.

Na jaki rodzaj rozliczania podatku się zdecydować?

W kwestiach podatkowych nie warto iść za głosem tłumu. Jeżeli chcesz założyć działalność gospodarczą, jednak zupełnie nie znasz się na kwestiach związanych z księgowością czy odprowadzaniem podatków na rzecz państwa, to najlepiej zrobisz, jeżeli skorzystasz w tym względzie z pomocy doświadczonej księgowej. Rodzaj sposobu opodatkowania zależny jest bowiem od wielu czynników, choć wielkość firmy i rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej mają w tym przypadku duże znaczenie. Czasem jest tak, że wybór innego sposobu rozliczania się z fiskusem może skutkować realnymi oszczędnościami. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, to koniecznie skonsultuj ją ze specjalistą.

Author: asgaria.pl