Czy ubezpieczenie na życie można wrzucić w koszty – Ubezpieczenie na życie, a koszty firmowe

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest taką sielanką, jaką może się wydawać osobom patrzącym na tę kwestię z boku. Owszem, zyski firmy w dużej mierze zależą od wkładu i zaangażowania przedsiębiorcy, jednak są także uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi, na które często nie ma się zupełnie wpływu. Chcąc wyjść na swoje, trzeba dobrze się zorganizować i dużo czasu poświęcać na budowanie relacji z klientami, przynajmniej w początkowym okresie działania firmy. Ogromną rolę odgrywa także odpowiednio prowadzona księgowość. Jeżeli ktoś w tym temacie zupełnie nie posiada żadnego doświadczenia, to powinien skorzystać z pomocy księgowej.

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Co to są koszty prowadzenia działalności gospodarczej? Najprościej rzecz ujmując, są to wszelkie wydatki, jakie musi ponieść przedsiębiorca, aby uzyskać przychód. Przychód pomniejszany jest o koszty jego uzyskania, co daje dochód. Przedsiębiorca jest zobligowany do odprowadzania podatku dochodowego, czyli od dochodu – wartości przychodu pomniejszonego o koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Niektóre koszty nie budzą wątpliwości co do ich zasadności. Opłaty związane z wynajmem biura, rachunki za telefon czy Internet to tylko przykładowe koszty, jakie każdy przedsiębiorca może odliczyć od przychodu. Są jednak także kwestie budzące więcej niezgodności. Na przykład jak rozliczać polisę na życie?

Czy ubezpieczenie na życie można wrzucić w koszty prowadzenia działalności gospodarczej?

Takie pytanie kłębi się w głowach wielu przedsiębiorców. Zastanawiają się oni nad tym, czy jeżeli wykupili polisę ubezpieczeniową na życie, to czy jej koszt mogą bez problemu odliczyć od przychodu w firmie? W tym przypadku dużo zależy od indywidualnej interpretacji przepisów prawnych dokonanej przez konkretny urząd skarbowy, choć jak pokazuje dotychczasowe orzecznictwo, pieniądze wydane na zakup polisy ubezpieczeniowej przedsiębiorcy nie powinny być rozliczane jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Author: asgaria.pl