Spółka z o o – co warto wiedzieć na temat wypłaty zysku?

Każdy, kto chce założyć własną firmę i zacząć zarabiać na własny rachunek, powinien w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jaką formę prawną wybrać. Osoby, które w świecie biznesu stawiają dopiero swoje pierwsze kroki, bardzo często wybierają jednoosobową działalność gospodarczą. Ma to swoje jasne i ciemne strony. W takim przypadku z majątku prywatnego mogą być pokrywane zobowiązania firmy. Istnieją formy prawne, w których majątek firmowy jest całkowicie oddzielany od majątku prywatnego. Takim przykładem może być spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – co to takiego?

Po pierwsze, trzeba wiedzieć, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest kapitałową spółką handlową, co oznacza, że już na starcie musi posiadać określony kapitał. Obowiązujące aktualnie przepisy prawa jasno określają, iż minimalny kapitał początkowy takiej spółki musi wynosić przynajmniej 5 tysięcy złotych. Wspólnicy takiej spółki nie odpowiadają majątkiem prywatnym. Jest to zatem sytuacja o wiele dogodniejsza niż w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Każda spółka tego typu musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Spółka z oo wypłata zysku

Zysk – to właśnie on najbardziej interesuje przedsiębiorców. W końcu po to wkładają mnóstwo wysiłku, aby wypromować firmę i znaleźć kontrahentów, aby po czasie móc cieszyć się realnymi zyskami przynoszonymi przez spółkę. Jednak pojawia się pytanie o to, jak wypłacić zysk ze spółki? Czy jest to czynność bardzo skomplikowana? Jak uniknąć podwójnego opodatkowania w tym zakresie? Sprawa jest dosyć zawiła, choć nie brakuje poradników w sieci dotyczących wypłaty zysku ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak każdy, komu zależy na tym, aby otrzymać informacje bezpośrednio od specjalisty, powinien zasięgnąć porady doświadczonej księgowej. Wówczas każdy będzie miał pewność, że podjęte przez niego działania są całkowicie zgodne z prawem i nie naruszają żadnego z obowiązujących przepisów.

Author: asgaria.pl