Wielu przedsiębiorców czyta i analizuje biografie osób, które stworzyły największe koncerny technologiczne świata, robią to po to, aby zrozumieć jakie działania przekładają się na tak duży sukces biznesowy. Zobaczmy zatem, jakie zachowania znanych przedsiębiorców przełożyły się na sukcesy ich firm.
Jeff Bezos
Obecnie najbogatszym człowiekiem świata jest Jeff Bezos, twórca Amazona i to jemu powinniśmy przyjrzeć się w pierwszej kolejności. Jeff na tle innych przedsiębiorców wyróżnia się przede wszystkim swoją pracowitością i uporem. Posiada także niesamowity talent jeśli chodzi o wychodzenie na nowe rynki. Strategią Amazona jest ciągłe rozszerzanie rynków, na których działa. Firma, zamiast specjalizować się na jednym rynku, znajduje mechanizmy skalowania i powiela je na nowych rynkach.
Steve Jobs
Legendarny już Steve Jobs to założyciel firmy Apple. W słynnej historii firmy Steve zostaje zwolniony przez zarząd Apple, a następnie po latach ponownie wraca na pokład. Jobsa wyróżnia przede wszystkim jego niesamowita wręcz kreatywność. Człowiek ten bez przerwy wymyślał nowe rozwiązania, innowacje i szukał połączeń między pozornie oddzielnymi obszarami. Myślę, że możemy powiedzieć, że był przede wszystkim designerem, innowatorem i wizjonerem. W branży IT krążą legendy, że korzystał on z pomocy rozmaitych substancji psychoaktywnych, takich jak LSD czy grzybki halucynogenne. Teorie te nie zostały jednak nigdy potwierdzone.
Bill Gates
Bill również odznaczał się swoją pracowitością, jednak trzeba przyznać, że posiadał też bardzo dobre wykształcenie i wsparcie rodziców. Człowiek ten posiada niesamowity talent do tworzenia struktur i powielania już znalezionego rozwiązania. Microsoft nie jest innowacyjną firmą, jednak ich jeden jedyny produkt, jakim jest system operacyjny Windows okazał się być wielkim sukcesem komercyjnym. Nie jest to produkt idealny i nie dba o użytkownika aż tak, jak robią to produkty Apple.
Patrząc na tę analizę możemy łatwo zobaczyć, że kluczową strategią w biznesie jest poznanie swoich mocnych stron i rozwinięcie ich do granic możliwości, zamiast ciągłych prób „podciągnięcia” swoich słabości.
Najnowsze komentarze