WIBOR i LIBOR bez tajemnic

Jeżeli w naszym polu zainteresowania znajduje się tematyka oprocentowania kredytów hipotecznych, to na pewno nie ominą nas stawki WIBOR i LIBOR. To właśnie one mają bezpośredni wpływ na okresowe zmiany oprocentowania, a także na wysokość części odsetkowej raty kredytu. Nie jednokrotnie zapewne można usłyszeć o nich w telewizji, przeczytać w prasie lub napotkać się w Internecie. Chociaż wysokość podstawowych stóp procentowych NBP ma tylko pośredni wpływ na oprocentowanie kredytów I lokat bankowych, to dla osób wpłacających do banku oszczędności oraz tych, którzy oferują kredyty bardzo duże znaczenie ma WIBOR, dlatego są to cenne informacje, które warto znać, a dodatkowo mogą przydać się każdemu, kto myśli o zaciągnięciu kredytu. Zatem… Co to jest WIBOR i LIBOR?

Co to WIBOR?

Wibor, czyli Warsaw Interbank Offer Rate, jest referencyjną wysokością oprocentowania, po której banki w Polsce mogą udzielać sobie wzajemnie kredytów lub pożyczek. To właśnie o niego oparte jest oprocentowanie kredytów hipotecznych udzielanych w złotówkach. Chociaż stawka WIBOR zmienia się codziennie, to dla ułatwienia stosuje się skróty:

  • WIBOR ON – kredyt od dzisiaj na jeden dzień
  • WIBOR 1M – kredyt na 1 miesiąc,
  • WIBOR 3M – kredyt na 3 miesiące,
  • WIBOR 6M – kredyt na 6 miesięcy,
  • WIBOR 1Y – kredyt na 1 rok.

Warsaw Interbank Offer Rate obliczana jest na podstawie złożonych deklaracji przez przedstawicieli grupy banków, które są uczestnikami Fixingu stawki referencyjnej WIBOR I LIBOR. Na sam wpływ stawki WIBOR mają decyzje Rady Polityki Pieniężnej, czyli RPP, dotyczące wysokości stóp procentowych. Kiedy wszystkie najniższe I najwyższe oferty zostaną odrzucone, to obliczane jest średnie oprocentowani w skali roku, po którym banki będą gotowe pożyczyć pieniądze innym bankom.

Co to LIBOR?

Libor jest jednym z podstawowych elementów funkcjonowania rynku. To ten wskaźnik jest odpowiedzialny za informację o rozwoju sytuacji kredytowej na całym rynku światowym. Według definicji LIBOR, czyli London InterBank Offered Rate, to referencyjna stopa oprocentowania. To po niej udzielają sobie kredyty na rynku międzynarodowym w Londynie cztery główne banki, czyli Bankers Trust, Barclays, National Westminster oraz Bank of Tokyo. Ten wskaźnik jest ustalany o godzinie 11:00 GMT, jeżeli przełożymy na czas środkowoeuropejski – będzie to godzina 10. Oblicza się go jako średnią arytmetyczną oprocentowania deklarowanego przez banki biorące udział w londyńskim międzynarodowym panelu. W Polsce wskaźnik ten znajduje zastosowanie przy wyznaczaniu oprocentowania kredytów hipotecznych w zagranicznych walutach – jak frank szwajcarski, funt brytyjski, dolar amerykański, jen japoński, a także euro, chociąż tutaj używana jest zamiennie nazwa EURIBOR.

Author: asgaria.pl