Franczyza – krótki niezbędnik

Franczyza odzież to znakomity pomysł na własny biznes, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. W umowie między franczyzodawcą a franczyzobiorcą określa się między innymi tak zwany pakiet franczyzowy. To kompendium wiedzy na temat prowadzenia firmy na danej licencji.

Na podstawie umowy franczyzowej, przedsiębiorca będący franczyzobiorcą otrzymuje wsparcie w zakresie strategii biznesowej, “know how”, możliwość wykorzystywania znaku towarowego, czyli wszelkie tajniki biznesu, które zostały sprawdzone przez franczyzodawcę i pozwoliły mu osiągnąć sukces i generować zyski. W zamian za to franczyzobiorca zobowiązuje się do regularnego uiszczania określonych w umowie opłat.

W większości przypadków, o zawarciu umowy z danym franczyzodawcą zaważyła możliwość reprezentowania rozpoznawalnej i lubianej marki. Taką świadomość marki buduje się bowiem przez długie lata, a decydując się na franczyzę – ma się ją już na starcie. Logo udostępnione franczyzobiorcy może mieć formę rysunku, słowa, ornamentu, a także kompozycji przestrzennej bądź kolorystycznej. Powinno być charakterystyczne i jedyne w swoim rodzaju, aby pozwoliło klientowi odróżnić towary danej marki od innych.

Rozpoznawalne logo to więcej niż świadomość marki na starcie. Taka marka przyciągnie także wielu lojalnych klientów, którzy zdążyli już poznać markę, sprawdzić oferowane przez nią produkty i przekonać się o ich wysokiej jakości. Startujący od zera biznes musi walczyć o uwagę i zainteresowanie klientów, przekonać ich o swojej wartości, natomiast marka franczyzowa ma klientów już na starcie, którzy czekają na otwarcie kolejnego punktu ulubionej firmy.

Dzielenie się swoim “know how” przez franczyzodawcę nie jest jednak bezinteresowne. Istnieją dwie główne korzyści, które czerpie franczyzodawca. Przede wszystkim poszerza zasięg swojej sieci i umacnia dzięki temu rozpoznawalność swojej marki. Poza tym osiąga korzyści materialne – opłaty franczyzowe będące swoistym wynagrodzeniem za udostępnienie pakietu franczyzowego.

Author: asgaria.pl