Zarobki to jeden z popularniejszych tematów rozmów przy rodzinnym stole. Jest to kwestia, która od zawsze wzbudza sporo emocji, wszak wysokość miesięcznego dochodu dla wielu osób jest najważniejszym kryterium wyznaczającym status społeczny. Jednak trzeba sobie zadawać sprawę z tego, że nie tyle liczyć powinna się suma miesięcznych dochodów, co osiągana stawka przeliczana na godzinę pracy.
Stawka godzinowa – dlaczego jest taka ważna?
Wynagrodzenie otrzymywane przy pracy etatowej, gdzie podstawą zatrudnienia jest umowa o pracę, najczęściej wyrażane jest w wartości miesięcznej. Mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, ile zarabia na godzinę. Rzecz ma się nieco inaczej w przypadku osób pracujących na umowy cywilno – prawne. W ich przypadku na zawartych umowach najczęściej widnieje właśnie stawka godzinowa. Stawka godzinowa za wykonywaną pracę pozwala określić wartość pracy, bo nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której dwie osoby zarabiają miesięcznie 2000 zł, z czego jedna zatrudniona jest w pełnym wymiarze godzin, z kolei druga jedynie na część etatu. W takim przypadku sytuacja osoby zatrudnionej na część etatu jest lepsza, gdyż z prostych obliczeń wynika, iż jej stawka godzinowa jest wyższa.
Umowa o pracę ile na godzinę można zarobić?
Nie ma przepisów, które by określały maksymalną wysokość zarobków, zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i w przypadku stawki godzinowej. Za to ustawodawca wprowadził wynagrodzenie minimalne, co oznacza, że zarobki nie mogą być niższe niż określona kwota. Jest ona różna, w zależności od formy zatrudnienia. Jeżeli chodzi o osoby pracujące na umowę o pracę, to w ich przypadku, stawka godzinowa uzależniona jest od kilku czynników. Składa się na nią między innymi ilość godzin, które zostały przepracowane w konkretnym miesiącu, a także wysokość aktualnie obowiązującej stawki minimalnego wynagrodzenia. Proste matematyczne działanie wystarczy do tego, aby w kilka chwil obliczyć, ile na godzinę zarabia osoba zatrudniona na umowę o pracę.
Najnowsze komentarze